سال 1398، سال رونق تولید
 چهارشنبه 18 دی 1398
معاون وزارت میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری خبر داد؛

ارائه تسهیلات برای متقاضیان سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری آبی

معاون سرمایه‌گذاری، حقوقی و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سومین نشست هم‌اندیشی فعالیت‌های گردشگری آبی از اعطای تسهیلات لازم برای سرمایه‌گذاران بخش گردشگری آبی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، سومین نشست هم‌اندیشی فعالیت‌های گردشگری و تفریحی با حضور دکتر تاجگردون معاون سرمایه‌گذاری، حقوقی و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، مهندس حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران، مهندس مرادی مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و مدیران آب منطقه‌ای و نیز میراث فرهنگی برخی از استان‌های کشور روز چهارشنبه 18 دی‌ماه به میزبانی شرکت آب و نیرو برگزار شد.

در این نشست تخصصی دکتر تاجگردون طی سخنانی اظهار داشت: خوشبختانه تاکنون اقدامات ارزشمندی در زمینه گردشگری منابع آب و تأسیسات آبی انجام گرفته و وقتی می‌بینم که یکی از مهم‌ترین بخش‌های دولت که وظیفه حفظ و نگهداشت منابع آبی را به عهده دارد، این نگاه ویژه و اهتمام را به بحث گردشگری و اقتصاد کشور دارد، به خود می‌بالم.

وی با اشاره به ابلاغ ریاست محترم جمهور برای به‌کارگیری ظرفیت‌های منابع آب و تأسیسات آبی برای توسعه فعالیت‌های گردشگری افزود: تفکر اندیشمندانه و زیرساخت‌های ایجاد شده در کنار سدهای کشور، اقتصاد گردشگری در این حوزه را به سمتی هدایت خواهد کرد که با کمترین هزینه بیشترین بهره‌وری را ایجاد کند.

معاون سرمایه‌گذاری، حقوقی و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی و گردشگری افزود: در حوزه سرمایه‌گذاری، وزارت میراث فرهنگی هم دارای چارچوب مقرراتی که هر اندازه بتوانید در این حوزه ظرفیت‌سازی کنید ما هم در اصلاح آیین‌نامه‌ها به نحوی اقدام خواهیم کرد تا به نقطه مشترکی دست یابیم.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای صدور معافیت‌های گمرکی برای تأمین تجهیزات گردشگری افزود: بدین منظور حمایت‌های ویژه‌ای از جانب بدنه دولت باید شکل بگیرد تا متقاضیان را ترغیب به سرمایه‌گذاری کند که در همین راستا با تمهیدات ویژه دولت و بر اساس سیاست‌های وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، تسهیلات بانکی مناسبی به متقاضیان این حوزه اعطا می‌گردد.

قبل از سخنان دکتر تاجگردون، مهندس حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن اعلام آمادگی وزارت نیرو و شرکت‌های زیرمجموعه برای بهره‌گیری از ظرفیت سدها و منابع آبی در زمینه توسعه صنعت گردشگری طی سخنانی اظهار داشت: تا کنون حدود 190 سد ملی در کشور احداث شده که هر کدام شاهکار خاص مهندسی خودش را دارد و با توجه به قرارگیری آن‌ها در اقلیم‌های مختلف جغرافیایی و هم‌اکنون آماده سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه گردشگری است.

مهندس حاج رسولی‌ها افزود: جهت تسهیل امور لازم است تا تمامی اقدامات لازم از قبیل صدور موافق اصولی، مجوزهای قانونی و استعلامات در حوزه استانی را به نحوی مدیریت کنیم که فرایند سرمایه‌گذاری تسهیل گردد و سرمایه‌گذار به راحتی بتواند مجوزها و استعلامات خود را دریافت کند.

وی با اشاره به زیرساخت‌های ایجاد شده در حاشیه سدها افزود: در زمان اجرای پروژه‌های منابع آبی عملیات زیرساختی مناسبی از قبیل پل‌ها، جاده‌های دسترسی، اماکن اقامتی و... ایجاد شده که از این مستحدثات می‌توان به عنوان سهم آورده بخش دولتی به عنوان زیرساخت گردشگری استفاده کرد.

مهندس حاج رسولی‌ها با تأکید بر لزوم نگاه نرم‌افزاری به بخش آب کشور افزود: شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو آمادگی کامل دارند که از ظرفیت منابع و تأسیسات آبی با رعایت شرایط زیست‌محیطی در زمینه توسعه صنعت گردشگری و اشتغال‌زایی بهره‌برداری نمایند.

در ابتدای جلسه مهندس مرادی مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی نیز طی سخنانی اظهار داشت: در راستای پویش هفتگی الف- ب-ایران از اولین فراخوان سرمایه‌گذاری طرح‌های گردشگری آبی محدوده مخازن سدها در سد سردشت با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو در آبان ماه سال جاری رونمایی شد.

مهندس مرادی افزود: جلسات متعددی به منظور بررسی و تسهیل فرایند سرمایه‌گذاری طرح‌های گردشگری با حضور مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی پیرامون سد سردشت در شرکت آب و نیرو تشکیل شده که امیدوارم مصوبات این جلسه علاوه بر تسهیل فرایند سرمایه‌گذاری گردشگری در سد سردشت، بتواند رویه کلی و راهبردی برای تسهیل سرمایه‌گذاری در دیگر سدهای کشور را تنظیم نماید.

وی با اشاره به تجارب موفق جهانی در حوزه گردشگری آبی افزود: شرکت آب و نیرو 4 سد سردشت، گتوند، کارون4 و داریان را برای مطالعه در زمینه گردشگری در نظر گرفته که امیدوارم تا پایان سال مطالعات گردشگری این 4 سد به پایان برسد.

در ادامه خلاصه طرح امکان‌سنجی گردشگری آبی سد سردشت توسط دکتر تابع جماعت معاون برنامه‌ریزی و نظارت شرکت و نماینده شرکت تجارت و سرمایه‌گذاری فراب به عنوان مشاور طرح برای حضار ارائه گردید.

در پایان مدیران آب منطقه‌ای و میراث فرهنگی استان‌های خوزستان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام و بوشهر در خصوص عملکرد و چالش‌های حوزه گردشگری استان خود توضیحاتی را ارائه دادند.

منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:
اشتراک‌گذاری در فیس بوک اشتراک‌گذاری در توییتر اشتراک‌گذاری در گوگل پلاس اشتراک‌گذاری در لینکدین

    آدرس تماس

  • آدرس تماس : بزرگراه مدرس، تقاطع آفریقا، خیابان بیدار شماره 3 (40 قدیم)
  • تلفن : 27821-021
  • فکس : 26213732-021
  • ایمیل :